Jak dbać o len? Jak prać i prasować?

Len jest niezwykle prosty i łatwy w konserwacji. Posiada on również niepowtarzalną cechę, która powoduje, że każde pranie polepsza jego wygląd. Obecnie najnowocześniejsze technologie akcentują niepowtarzalne właściwości tkanin lnianych. Przy zastosowaniu tych technologii, len może być niezwykle miękki w dotyku. Specjalne receptury obróbki lnu sprawiają, iż jest on naprawdę łatwy oraz tani w pielęgnacji.

Jak prać len?

Len pierzemy w sposób tradycyjny w naszych pralkach automatycznych. Najlepiej zawsze patrzeć na przepisy konserwacji dołączone do wyrobów. Pościel, obrusy, ścierki, serwetki – białe i ecru, jeśli są 100% lniane, możemy prać z gotowaniem czyli nawet w 95°C. Szare (naturalne) tkaniny lniane też możemy prać w dowolnej temperaturze,  ale będą co pranie mniej szare, z każdym praniem będą jaśniejsze (nawet przy użyciu proszków do  koloru). Wyroby z lnu kolorowego (barwionego), drukowanego i w mieszankach, pierzemy jako tkaniny delikatne. Jeśli nie mamy przepisu konserwacji, który pozwala na wyższe temperatury, to najbezpieczniej prać w temperaturze 40°C przy użyciu dobrych środków piorących. Do prania bardzo zabrudzonych obrusów, serwetek, ścierek możemy dodawać odplamiaczy (tylko nie! z chlorem, bo ten niszczy włókna).

Jak suszyć len?

Wszystko suszymy w stanie rozwieszanym lub w suszarkach automatycznych, które wchodzą do naszego życia. Uwaga! Wyrobów lnianych, aby łatwo się prasowały i dobrze wyglądały nie należy przesuszać.

Jak prasować len?

Jeśli chcemy sami wyprasować len najlepiej robić to, gdy jest lekko wilgotny.  Jeśli prasujemy po pewnym czasie od suszenia należy pościel, zasłony, obrusy, serwetki spryskać wodą (spryskiwaczem) zwinąć lub złożyć, pozostawić na jakiś czas (nawet kilka godzin) aby równomiernie się nawilżyły i prasować żelazkiem w najwyższej temperaturze. Jeśli chcemy i mamy takie możliwości oddajemy do prasowania (magla), lekkie prasowanie na prasowalnicy przywraca pierwotny kształt serwetki czy obrusu. Ponieważ len jest najbardziej wytrzymały ze wszystkich tkanin, świetnie znosi wysokie temperatury, kąpiele słoneczne oraz uwielbia wodę, można śmiało powiedzieć iż jest NIE DO ZDARCIA!

Konserwacja odzieży lnianej

Konserwujemy podobnie, tylko delikatniej prasujemy. Obecnie większość odzieży z 100% lnu pomimo, że tkaniny mają nowoczesne miękkie wykończenia jest jeszcze dodatkowo opierana w wyrobie (czyli już po uszyciu), zazwyczaj jest to opieranie enzymatyczne, które powoduje dodatkowe zmiękczenie całego wyrobu i nadanie mu lekko spranego efektu, lepiej się układa i lepiej konserwuje.

Aby chodzić w lnie, spać w nim, mieć go w swoim wnętrzu, musimy go cenić i lubić,  czuć komfort tego wspaniałego włókna, znanego i używanego od tysięcy lat.  

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Głosów: 43, Średnia ocena: 3,95 z 5)

Loading...

Facebookgoogle_pluspinterestmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *