Jak nakryć stół na Święta?

Święta, to czas rodzinnych spotkań i przyjęć. Wigilia, świąteczny obiad, wieczorne przyjęcie – wiele osób zastanawia się jak nakryć stół, jak dobrać obrus, serwetki i dekoracje. Jak stworzyć miły klimat dla naszych gości, aby wspólnie spędzić ten szczególny czas.

Eleganckie nakrycie stołów na świąteczne przyjęcie zależy od naszego gustu i możliwości. „O gustach się nie dyskutuje” i każdy robi jak najlepiej potrafi, ale jeśli ktoś poszukuje wskazówek, może zastosować pewne podstawowe zasady:

  1. Najbardziej eleganckie są obrusy lniane i bawełniane, wykończone listwą lub zakładką. Klasyczne obrusy to przede wszystkim obrusy białe lub ecru. Niemniej kolor obrusa powinien być dobrany do wystroju mieszkania, zastawy oraz przede wszystkim klimatu jaki chcemy stworzyć. Bardzo ładnie mogą wyglądać obrus np.: brązowe, zielone, czerwone lub fioletowe.

Foto 1 obrusy

  1. Do koloru obrusa i zastawy dobieramy serwetki i dekoracje.

blog serwetki

  1. Serwetki na eleganckie przyjęcia powinny być z tkaniny, dobrane kolorystycznie. Serwetki składamy ozdobnie lub wkładamy w pierścionki. Różne sposoby składania serwetek można znaleźć w książkach, pismach lub w internecie.

blog serwetki skladanie

  1. Pierścionki do serwetek natomiast, to już nasza dowolność i inwencja, od kupionych gotowych do zrobionych ręcznie, możliwości jest nieskończona ilość.

blog skladanie inne

  1. Na stole powinien się znaleźć zawsze stroik ze świeżych kwiatów lub stroik okolicznościowy (np. bożonarodzeniowy) oraz świece. Ani świece ani kwiaty nie powinny przeszkadzać, czyli zasłaniać osoby siedzące naprzeciwko. Jeśli mamy mało miejsca na stole, wtedy stawiamy świeczniki do których ewentualnie dołączamy stroiki z kwiatów. Jeśli mamy duży stół, stawiamy dwa świeczniki identyczne. Jeśli stół jest mały wystarczy jeden świecznik, po środku. Ostatnio bardzo modne są lampiony zwane też latarenkami, zazwyczaj metalowe z szybkami. Świece pala się bezpiecznie, zamknięte w latarenkach.

blog nakrycie świ

  1. Z wszelkimi dekoracjami i dodatkami stosujmy zasadę „Lepiej mniej niż więcej”
  2. Jeśli mamy wzorzysty obrus, serwetki powinny być gładkie, jeśli obrus jest gładki serwetki też mogą być gładkie lub delikatnie wzorzyste. Dobór kolorystyczny jest kwestia smaku. Takich samych serwetek jakie podajemy na stół, używamy na butelkę wina oraz do koszyczka na pieczywo. Udane przyjecie zależy od wielu czynników: nakrycia stołu, dekoracji, menu i klimatu jaki tworzą gospodarze. Ale zawsze najważniejsi są goście i ich zadowolenie z goszczenia u nas.

Jeśli chcemy wydać eleganckie przyjęcie, pamiętajmy o jednej złotej zasadzie:

Prostota jest kwintesencją elegancji!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Głosów: 8, Średnia ocena: 4,75 z 5)

Loading...

Facebookgoogle_pluspinterestmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *