Jaki obrus na okrągły i owalny stół?

Eleganckie nakrycie stołu okrągłego i owalnego to wyzwanie. Masz taki stół i nie wiesz jak go nakryć na uroczyste przyjecie lub na co dzień, zobacz nasze propozycje. Dowiesz się jak dobrać model i wielkość obrusa, aby dobrze wyglądał na okrągłym lub owalnym stole. Jak wyliczyć średnicę koła, lub jak dobrać wielkość obrusa, aby nakrycie było eleganckie.

Nakrywanie okrągłego stołu:

K 1.  KWADRAT NA KOŁO  –  Na okrągły stół pasuje obrus kwadratowy, tak aby boki zwisały min. 10-15 cm, rogi natomiast będą zwisały dużo więcej. Trzeba tak dobrać wielkość obrusa, aby rogi nie dotykały do ziemi. Przekątna kwadratu  (dł. boku x 1,41) musi być mniejsza od średnicy stołu+2 x wysokość  stołu.

Np. stół ma średnicę 60 cm wysokość 75 cm, czyli przekątna kwadratowego obrusa położonego na tym stole nie może być większa od: 60+2×75= 60+150=210cm, bok obrus musi być mniejszy od : 210 : 1,41= 149 cm, ale zarazem bok powinien być większy średnicy+minimalny zwis 15 cm, czyli: 60+2×15=60+30 cm= 90cm. Ostatecznie na taki stół pasuje obrus kwadratowy o boku od 90cm do 140cm, np. możemy wybrać obrus kwadratowy 120×120 cm.

Schemat K 1.Schemat K1

Nasze propozycje obrusów kwadratowych – Link

K 2. KOŁO NA KOŁO – Na stół okrągły kładziemy obrus okrągły, ile ma obrus zwisać zależy od naszej wizji. Do posiłku wystarczy, aby zwisał ok. 20-25 cm, ale może zwisać więcej.

Np. jeśli stół ma średnicę 100 cm to obrus powinien mieś 100+50= 150cm, wtedy będzie zwisał po 25 cm dookoła.

Schemat K 2.Schemat K2

 Nasze propozycje obrusów okrągłych – Link

Nakrywanie owalnego stołu.

O 1. OWAL NA OWAL – Stoły owalne są różnego rodzaju:  są prostokąty o zaokrąglonych mniej lub więcej rogach, typowe owale geometryczne lub specjalne stoły owalne robione na zamówienie np. wąskie a długie. Obrusy owale w sprzedaży są na stoły owalne geometrycznie (przecięte koło na pół i wstawiony prostokąt), ewentualnie stoły prostokątne z zaokrąglonymi rogami. Wtedy taki obrus owalny dobieramy jak obrus na prostokątny stół, czyli do wymiaru stołu dodajemy 50cm w każdą stronę.

Np.; mamy stół owalny 100×160 czyli 100+50 x 160+50, obrus na taki stół powinien być 150×210 w owalu, zwisa wtedy po 25 cm.

Jeśli mamy owal bardzo nietypowy, to pozostaje nam zrobienie formy stołu na papierze i uszycie na zamówienie odpowiedniego obrusa. Najlepiej wtedy wybierać modele najprostsze z prostym podszyciem, gdyż na ostrych łukach bardzo źle układają się tkaniny i skomplikowane wykończenia typu; listwa, koronka. Zazwyczaj gdy mamy wyjątkowy stół nie musimy przykrywać go obrusem tylko zastosować podkładki, serwetki itp.

Schemat O 1Schemat O1

 Nasze propozycje obrusów owalnych – Link

O 2. PROSTOKĄT NA OWAL – na stół owalny kładziemy obrus prostokątny, dobieramy go tak jak „Prostokąt na prostokąt” (opis P 1.) W tym układzie rogi obrusa zwisają dość długo, ale przy zwisie po bokach mniejszym niż standard czyli ok. 20 cm, rogi wyglądają dobrze.

Schemat O 2.     Schemat O2

Nasze propozycje obrusów prostokątnych – Link

O 3. ODWRÓCONY PROSTOKĄT NA OWAL – Pojawiła się moda na nakrycie stołu prostokątnym obrusem, położonym dłuższym bokiem na krótszy bok stołu, tak że pozostają nie nakryte brzegowe kawałki stołu po krótszych bokach. Bardzo ładnie prezentują się w takim układzie obrusy w paski, wykończone po jednym boku np. koronką, frędzlami. Szerokość obrusa musi być minimum 40 cm mniejsza od długości stołu, aby pozostawione kawałki stołu miały ok. 20 -25 cm. Natomiast długość obrusa powinna być dłuższa od szerokości stołu o ok. 50 cm.

 Schemat O 3.Schemat O3

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Głosów: 11, Średnia ocena: 4,91 z 5)

Loading...

Facebookgoogle_pluspinterestmailby feather

4 thoughts on “Jaki obrus na okrągły i owalny stół?

  • 13 listopada 2014 o 10:46
   Permalink

   Miło nam, że nasz artykuł spotkał się z Pana zainteresowaniem. Odnośnie nakrycia stołu z podanego obrazka, to odsyłamy do kolejnego naszego artykułu, który właśnie opublikowaliśmy o nakrywaniu stołu prostokątnego i kwadratowego (link). Pana stół należy do eleganckich stołów z ozdobnymi wykończeniami, który generalnie nie trzeba nakrywać obrusami, na co dzień można na taki stół położyć jakiś bieżnik lub mały kwadratowy obrus (polecamy kategorię – Bieżniki i nakładki ). Natomiast jeśli chodzi o przyjęcia, to według indywidualnych upodobań, można nakryć taki stół eleganckim obrusem, najlepiej prostokątnym. Wielkość obrusa powinna być ok. 140×210 cm, czyli obrus powinien zwisać ok. 25 cm. Każda tkanina dobrze ułoży się na stole i zarys kształtu stołu będzie widoczny (polecamy kategorię – Obrusy lniane). Jeśli mamy podawać gorące posiłki, to pod obrus możemy położyć specjalny „podkład pod obrusy”, który należy przyciąć do kształtu stołu. Ale na przyjęcia, można też nakryć ten stół bez obrusa, można położyć bieżniki i podkładki. (w naszym kolejnym artykule schemat P3 i P4). To nasze propozycje nakrycia stołu, który Pan wskazał. Jeśli możemy być pomocni, to bardzo nas cieszy. Jeśli będzie miał Pan jakieś pytania, to prosimy pisać, chętnie odpowiemy, bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu. Zapraszamy do naszego sklepu, po eleganckie nakrycia stołu z najlepszego, jeszcze polskiego lnu. Polecamy naturalne lniane tekstylia, bo są najbardziej przyjazne człowiekowi, poprawiają jakość i urodę życia.
   Serdecznie pozdrawiamy.

   Odpowiedz
 • 26 listopada 2014 o 19:33
  Permalink

  U mnie w domu nie ma obrusów, ale to tylko dlatego, że mamy drewniane blaty, a mąż uwielbia je robić, więc i tak rak na 5 lat je zmienia

  Odpowiedz
  • 26 listopada 2014 o 22:24
   Permalink

   Każdy tak urządza swoje mieszkanie jak mu pasuje, ważne by czuł się w nim dobrze. Obrusy nie są konieczne, ale np. lniane podkładki czy serwetki można już używać na drewnianych blatach. Len i drewno, to natura i zdrowie.
   Polecamy nasze wyroby z prawdziwego lnu. Serdecznie pozdrawiamy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *