Jaki obrus na prostokątny i kwadratowy stół?

Masz prostokątny lub kwadratowy stół i nie masz pomysłu jak go nakryć, zobacz opisane przez nas sposoby. Możliwości jest wiele od tradycyjnych, przez nowoczesne aż do aktualnie modnych. Ważne też  jest jaki masz stół, czy chcesz go eksponować czy chcesz nakrywać, aby zbyt szybko się nie niszczył. Dowiesz się jak wyliczyć rozmiar obrusa na dany rozmiar stołu, czyli jaki obrus kupić, aby idealnie pasował na Twój stół i tworzył ładne nakrycie na co dzień lub od święta.

Nakrywanie stołu prostokątnego.

P 1. PROSTOKĄT NA PROSTOKĄT – Stół prostokątny nakrywamy obrusem prostokątnym. Standardowo obrus powinien zwisać ok. 25 cm czyli do wymiaru stołu w każdą stronę dodajemy 50 cm.

Np: stół ma wymiar 80 x 120 cm, obrus na taki stół to (80+50= 130 x 120+50=170) czyli obrus powinien mieć wymiar 130 x 170 cm. Obrus będzie zwisał po 25 cm z każdej strony.

Schemat P 1Schemat P1

Nasze propozycje obrusów prostokątnych – Link

Obrus może zwisać minimum 20 cm (mniej jest już mało elegancko), ale może zwisać dłużej niż 25 cm, zależy to od wysokości stołu i wysokości krzeseł. Jeśli obrus zwisa zbyt długo, to leży na krzesłach lub na kolanach osób siedzących za stołem i łatwo go niechcący ściągnąć, wstając od stołu.

P 2. KWADRAT PO SKOSIE NA PROSTOKĄT – Na prostokątny stół kładziemy duży obrus kwadratowy po skosie. Taki układ ma taką wadę, że rogi po dłuższym boku stołu zwisają dość dużo. Pasuje on do stołu stojącego dłuższym bokiem przy ścianie lub oknie. Może być tak nakrywany stół na co dzień. Wielość obrusa jest tu dowolna i zależy od naszej inwencji.

Schemat P 2.   Schemat P2

Nasze propozycje małych obrusów kwadratowych – Link

Kwadratowy obrus może być mały ( inaczej zwany nakładką) położony po skosie na środku stołu. Jest to bardziej dekoracja stołu na co dzień, ale dodając serwetki lub podkładki pod talerzyki, układ taki może służyć  np. do podania podwieczorku.

P 3. BIEŻNIK I PODKŁADKI NA PROSTOKĄT – Jeśli mamy bardzo ładny stół np. z rzeźbionymi bokami lub szklany, wtedy możemy nakryć go długim bieżnikiem, a po bokach położyć prostokątne podkładki. Bieżnik w takim układzie powinien być 40-50 cm dłuższy od długości stołu. Podkładki powinny mieć wielkość 30×40 lub 35×45 cm.

Jeśli stół jest bardzo długi można położyć krótszy bieżnik na środku stołu, a ze szczytu  położyć również podkładki.

Schemat P 3.       Schemat P3

Nasze propozycje bieżników – Link

P 4. BIEŻNIKI I PODKŁADKI NA PROSTOKAT (STYL JAPOŃSKI) – w takim układzie kładziemy dwa bieżniki w poprzek stołu, ze szczytu stołu kładziemy (ale niekoniecznie) podkładki.

To bardzo ładnie nakrycie na przyjęcie, gdzie podajemy np: sushi lub dania kuchni chińskiej.

Schemat P 4.Schemat P4

Nasze propozycje serwetek i podkładek – Link

P 5. ODWROTNY PROSTOKĄT NA PROSTOKĄT– jest to identyczny sposób jak w przypadku owalu. Ostatnio weszła moda na nakrycie stołu prostokątnym obrusem, położonym dłuższym bokiem na krótszy bok stołu, tak ze pozostają nie nakryte brzegowe kawałki stołu, po krótszych bokach. Bardzo ładnie prezentują się tak obrusy w paski, wykończone po jednym boku np. koronką. Szerokość obrusa musi być minimum 40 cm mniejsza od długości stołu, aby pozostawione kawałki stołu miały ok. 20 -25 cm

Schemat P 5.        Schemat P5

Nakrywanie stołu kwadratowego.

KW 1. KWADRAT NA KWARDAT – Na stół kwadratowy kładziemy obrus kwadratowy. Podobnie jak w przypadku prostokątów standardowo obrus powinien zwisać 25 cm, czyli obrus powinien być większy od wymiaru stołu o 50 cm w każdą stronę.

Np. stół ma wymiar 100 x 100 cm, wymiar obrusa (100+50 x 100+50) powinien wynosić 150 x 150 cm. Obrus może zwisać więcej albo mniej, ale to zależy już od okoliczności, wysokości stołu i krzeseł.

Schemat KW 1.   Schemat KW1

Nasze propozycje obrusów kwadratowych – Link

KW 2. PROSTOKĄT NA KWADRAT – Na kwadratowy stół kładziemy mniejszy obrus prostokątny lub w przypadku małego stołu szerszy bieżnik. To nakrycie dla dwóch osób na mały kwadratowy stolik. Wielkość obrusa musi być tak dobrana, aby odsłoniętych było ok. 10cm stołu na przeciwnych bokach, natomiast na pozostałych bokach, obrus może zwisać dowolną długość, o ile tam nie będą siedziały osoby, jeśli tak, to zwis obrusa standardowy 25cm.

Schemat KW 2.Schemat KW2

KW 3. PODKŁADKI NA KWADRAT – jeśli mamy mały kwadratowy stół możemy zastosować jako nakrycie podkładki, a na środku serwetkę lub też podkładkę. To nakrycie mniej oficjalne, bardziej codzienne, ale przy zastosowaniu eleganckich podkładek i serwetek nakrycie może służyć na małe przyjecie.

Dodatkowym rozwiązaniem będzie płożenie („Kwadrat na kwadrat”) dużego obrusa kwadratowego jako tło: gładkiego, dobranego kontrastowo do podkładek.

Schemat KW 3. Schemat KW3

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Głosów: 9, Średnia ocena: 4,56 z 5)

Loading...

Facebookgoogle_pluspinterestmailby feather

Komentarz do “Jaki obrus na prostokątny i kwadratowy stół?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *